4.05.2015

Rocznica uchwalenia







3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu, nic nie znaczących, uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie buduje przyszłości.


Z tego powodu uczniowie klasy I gimnazjum oraz Wiktorian z klasy VI przy wsparciu Pani Patrycji przygotowali uroczystą akademię, podczas której podjęli się rozważań na temat trzech słów ważnych w historii Polski, a pojawiających się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.



Akademia była niejako sejmikiem uczniowskim, w trakcie którego uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty dotyczące uchwalenia Konstytucji 3. Maja.



Odśpiewano hymn narodowy.




Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. Konstytucja była ratunkiem dla Rzeczpospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne.



W XVIII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski. Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło kraju i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych. To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była to konstytucja postępowa jak na owe czasy. Konstytucja pierwsza w Europie, a druga na świecie.






Wyobraźmy sobie ciepły wiosenny dzień. Wokół Zamku Królewskiego zebrały się tłumy ludzi, wszyscy chcieli wiedzieć co dzieje się w sali sejmowej. Sejm obradował już cztery lata. Posłowie kochający ojczyznę dążyli do zmian, które uratowałyby nasz kraj przed upadkiem i utratą wolności. Do tego potrzebna była, dobra i mądra konstytucja. I nagle słychać głosy posłów (w tych rolach Sławek i Hubert):


-        Mości Panowie! Panie marszałku sejmowy! Róbmy ustawę! Róbmy ją dzisiaj!


-        Zaklinam was, najjaśniejsze stany, abyście raczyli tę nową Konstytucję przyjąć, Ciebie zaś, najjaśniejszy królu, proszę, abyś najpierwszy na jej przyjęcie wykonał obywatelską przysięgę, a my wszyscy za twym pójdziemy przykładem!
  
Król, czyli Kacper, wstał z tronu, podniósł dłoń do góry i powiedział:
-        W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, niniejszą konstytucję uchwalam i za świętą, za niewzruszoną deklaruję. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę, niech idzie za nami do kościoła, aby tam wykonać przysięgę!



Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy Wolność, Naród, Ojczyzna. A czym dla nas są te pojęcia?

Wolność to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, to swoboda i niezależność. Wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju.


Naród to my, Polacy, żyjący tu i teraz
Naród – to nasi przodkowie, walczący o wolną Polskę
Naród – to twórcy Konstytucji 3 Maja


Tu, gdzie jest dom
i twój, i mój,
tu, gdzie są lasy i rzeki nasze,
tu, gdzie się rodził ojciec i matka,
gdzie biały orzeł na sztandarze.
Gdzie dom poety w Czarnolesie,
gdzie nurtem śpiewnym płynie Wisła,
tu biały sad, tu czarny węgiel,
tu wszędzie Polska,
tu – Ojczyzna.

A jak ciebie kto zapyta:
„Kto ty taki, skąd ty rodem?”
Mów, żeś z tego łanu żyta,
żeś z tych łąk, co pachną miodem.
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co piastowską chatą była.
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
gorzka rosa wykarmiła.


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było ważnym wydarzeniem. Każdy Polak powinien je znać, bo przecież „naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”.

Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie akademii. Wyraziła przekonanie, że taka lekcja historii na pewno pozwoliła utrwalić ważne fakty z historii Polski. Publiczność nagrodziła brawami występujących.



Pierwszoklasiści z dumą prezentowali na piersi symboliczne rozetki.


Oprac.
Uczniowie kl. I gimnazjum
P. Cichy