30.01.2015

"Żyjmy zdrowiej"


W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”,
który rekomendował między innymi zadanie upowszechnienia programów edukacyjnych
z zakresu zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy wchodząca w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztynie, wzięła udział
w projekcie edukacyjnym pt.: „Żyjmy zdrowiej”.
Miał on na celu kształtowanie postaw i zachowań propagujących prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną. Skierowany był on do wszystkich uczniów, z upośledzeniem umysłowym
w stopniu umiarkowanym lub znacznym oddziałów przysposabiających do pracy (30 osób) i ich rodziców.

Projekt obejmował następujące działy:
1. Zdrowe odżywianie.
2. Znaczenie aktywności fizycznej oraz dobrej organizacji czasu wolnego  dla harmonijnego rozwoju.

3.Codzienna porcja ruchu.

Uczniowie poznawali proponowane zagadnienia na zajęciach dydaktycznych i pozalekcyjnych w formie prelekcji, prezentacji multimedialnych, zajęć warsztatowych, konkursu plastycznego
i kulinarnego, spotkań z policjantami i dietetykiem oraz zajęć ruchowych w sali i na powietrzu.


































W ramach działu „Zdrowe odżywianie” uczniowie dowiedzieli się co powinni jeść i kiedy, a co ograniczać i dlaczego picie wody jest tak ważne dla naszego organizmu. Informacje te młodzież uzyskała biorąc udział w prelekcjach pt.: „Żeby życie miało smaczek raz jabłuszko, raz buraczek”, „Woda życia doda” i „Zdrowo jemy i rośniemy”. W ramach tych spotkań nasi wychowankowie poznali znaczenie pojęć: zdrowe odżywianie, składniki pokarmowe, dietetyka, dietetyk, piramida żywienia, witaminy i składniki mineralne. Uczniowie dowiedzieli się za co są odpowiedzialne witaminy i jak wpływają na nasze zdrowie, do czego prowadzi ich niedobór i w jakich produktach pokarmowych możemy je znaleźć. Przekonali się dlaczego napoje gazowane, chipsy, słodycze, fast-foody są niezdrowe dla naszego organizmu, czym można je zastąpić, oraz jak ważne jest pierwsze i drugie śniadanie w naszej diecie. W ramach podsumowania i utrwalenia zdobytych wiadomości, młodzież rozwiązywała zagadki, uzupełniała krzyżówki, kolorowała obrazki tematyczne.  











W prezentacji pt:. „Pokarmy niezbędne dla organizmu i niektóre i właściwości”, skierowanej do rodziców (dnia 20.11.2014r.) dietetyk p. Anety Tomczak-Gorzelniak, zwróciła uwagę na to, jakie zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby, niosą złe nawyki żywieniowe. Przekonywała o ważnej roli wszystkich składników pokarmowych, których proporcjonalna ilość
w naszej diecie zapewni nam zdrowie i dobre samopoczucie.






 

O tym jak trudno zaplanować i przygotować zdrowy posiłek przekonali się nasi wychowankowie podczas warsztatów i konkursu kulinarnego.
W dniu 27 listopada 2014 roku, odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne. Zajęcia te, miały na celu przybliżenie uczestnikom spotkania, zasad zdrowego odżywiania
i prawidłowego przyrządzania „zdrowych” potraw. Każda z klas przygotowała jedną ciekawą potrawę, o której opowiedziała pozostałym rówieśnikom, informując jak powstawała i jakie produkty zostały do niej użyte. Następnie nastąpiła przyjemna część warsztatów i każdy
z uczestników mógł skosztować przygotowane dania. 



























  















Zdrowy styl życia to obok prawidłowego odżywiania również aktywność fizyczna. Codzienna porcja ruchu jest kluczem do zachowania zdrowia. Po obejrzeniu prezentacji: „Wpływ wysiłku fizycznego na sprawność i prawidłowe czynności organizmu”, uczniowie dowiedzieli się że ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Aktywność sprawiająca przyjemność: marsz, jazda na rowerze, pływanie, taniec, korzystnie wpływa na dobre samopoczucie oraz poprawia naszą kondycję. Uczniowie poznali próby oceniające pracę serca i sprawność układu oddechowego, dzięki nim mogli zorientować się co do własnej reakcji na obciążenia fizyczne, siłę woli i odporność psychiczną. 
Jak wykorzystać kijki do zabaw organizując aktywnie czas wolny, nasi wychowankowie dowiedzieli się biorąc udział w zajęciach warsztatowych.
Z kijkami można maszerować powoli i bardzo szybko, można biegać, skakać oraz wspinać się po górach.
Młodzież poznała ćwiczenia i zabawy, które pomogą zaktywizować nie tylko grupę rówieśniczą, ale również całe rodziny. Rodzice wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej dnia 20.11.14r. pt.: „Nordic-walking- sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego”. Pani A. Kryś przedstawiła prawidłową technikę marszu, sposoby doboru kijów, rodzaje ćwiczeń oraz zdrowotne walory marszu z kijkami.


















Zachęcając do aktywności na co dzień, w dniach 17.11-12.12.14r. zorganizowaliśmy konkurs plastyczny: „Aktywni cały rok”. Technika wykonania prac była dowolna, format A3. Wpłynęły prace wykonane technikami mieszanymi z wykorzystaniem pasteli olejnych, tempery, kredek ołówkowych. Przedstawiały różne aktywności: taniec, jazdę na rowerze, rolkach, gry zespołowe, sporty zimowe i wiele innych. Wszystkie były ciekawe i starannie wykonane, dlatego decyzja o przyznaniu nagród była bardzo trudna. Obok komisji konkursu, przywilej ten otrzymała również społeczność naszej szkoły, która głosowała na najlepsze według siebie prace. 













  
Decyzją uczniów:
1 miejsce przyznano Dawidowi Wajsowi z klasy II a za pracę „Kolarz”,
2 miejsce- Kamila Krechowicz klasa IIa za pracę „Taniec baletnicy w otoczeniu kwiatów”,
3 miejsce- Mateusz Prządka klasa II b za pracę „Piłkarz w akcji”,


Komisja w składzie: p. A. Białek, p. B. Czwojdrak, p. J. Dolata-Dechnik i p. A. Haglauer przyznała trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

Najwyżej oceniono:
 1 miejsce - praca Mateusza Kaczmarka z klasy III a pod tytułem „Rowerzysta”, 
2 miejsce -  Beata Lorenc z klasy IIIb z pracą „Dziewczyna z kółkiem”, 
3 miejsce zdobyła Małgosia Tyburska z klasy IIIb za pracę „Zabawy hula-hop”. 
Ponadto wyróżniono Ninę Langner z klasy IIIb, która przedstawiła ścigających się rolkarzy, Karolinę Kowalczyk z klasy III a za prace „Siłacz” i Magdę Słocińską z IIa za pracę „Tancerze”.



Dnia 6.11.2014 r. gościliśmy w szkole st. sierż. Daniela Domagałę i st. sierż. Krzysztofa Chłopka policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie. Spotkanie to odbywało się pod hasłem „Ja i moja rodzina w ruchu drogowym”. Zaproszeni goście przybliżyli uczniom tematykę podstawowych zasad ruchu drogowego, dotyczących pieszych
i rowerzystów. Przypomnieli obowiązkowe wyposażenie roweru, odpowiednie oznakowanie ubioru pieszego i rowerzysty, sposoby poruszania się i prawidłowe zachowania na drodze. Uczulili na trudne warunki drogowe panujące zimą i zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się w ruchu drogowym. Policjanci przypomnieli wybrane znaki drogowe
i odpowiadali na pytania przygotowane przez uczniów.

Młodzież miała okazję utrwalić poznane wiadomości w miasteczku ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, które odwiedzili 9.12.14r. Tam pod opieką st. sierżanta Adama Miśko uczniowie pokonywali rowerowy tor przeszkód oraz mogli sprawdzić znajomość zasad w symulowanych warunkach ruchu drogowego. Przejazd slalomem po pochylni, ósemka, tarka i rynna, okazały się nie lada wyzwaniem. Dużo kłopotu sprawiała również jazda jednorącz i przewożenie przedmiotu.

 






Nagrodą za trudy podczas rowerowych zmagań było zaproszenie do obejrzenia wozu policyjnego z jego wyposażeniem. Pan policjant dokładnie omówił działanie radiostacji, alkomatu, pokazał sygnały dźwiękowe i świetlne, wytłumaczył zabezpieczenie wypadku, a nawet pozwolił usiąść za kierownicą. Ciepła herbata i ciasto upieczone przez klasy na tą okazję, umiliły chwile spędzone w miasteczku ruchu drogowego.





Kończąc cykl spotkań związanych z jazdą na rowerze dnia 18.12.2014r. zorganizowaliśmy zajęcia ruchowe z udziałem rodziców „Z mamą, z tatą na rowerze”. Zbiórka klas miała miejsce na dziedzińcu szkolnym, gdzie przekazano uczniom program spotkania


 Pan P. Kryś przypomniał obowiązkowe wyposażenie roweru oraz zasady poruszania się po ścieżkach rowerowych. Następnie grupa uczniów wzięła udział w wycieczce rowerowej. Uczniowie założyli kaski, koszulki odblaskowe i po krótkiej rozgrzewce byli gotowi do jazdy. 










Pozostała grupa wychowanków, pieszo udała się na Skansen w Wolsztynie.







Na Skansenie po przypomnieniu sobie znaków drogowych umieszczonych w „miasteczku ruchu drogowego” przystąpiono do realizacji zadań. Przy wybranych znakach – stacjach „miasteczka” umieszczono zadania teoretyczne w formie krzyżówek, pytań testowych, rebusów i zagadek. Uczniowie klas dojeżdżali lub dobiegali do wybranej stacji - znaku, zabierali zadanie i wracali do swoich grup, gdzie je wspólnie rozwiązywali.


  
Po zadaniach teoretycznych przystąpiono do zajęć praktycznych. Uczniowie pokonywali tor przeszkód składający się: z ósemki, slalomu, przejazdu przez deskę, przewożenia przedmiotów. Po pokazie prawidłowego przejazdu przez „miasteczko”, młodzież samodzielnie lub z pomocą sprawdzała swoje umiejętności, respektując zasady ruchu drogowego.

Odpoczywając przy ognisku, omówiliśmy zadania stacji i przypomnieliśmy wszystkie działania
programu „Żyjmy zdrowiej”. 






Po pożegnaniu, grupa rowerzystów i pieszych udała się w drogę powrotną do szkoły.



Działania w ramach projektu okazały się bardzo potrzebne, a zarazem efektywne. Młodzież w znacznym stopniu pogłębiała swoją wiedzę oraz umiejętności rowerowe.