29.11.2014

SZKOLNY KONKURS LITERACKI


W listopadzie uczniowie II i III etapu edukacyjnego podjęli wyzwanie i wzięli udział w Szkolnym Konkursie Literackim zorganizowanym przez polonistkę Patrycję Cichy.
Ogólnym i nadrzędnym celem konkursu było doskonalenie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnych wśród uczniów. Podopieczni  mogli doskonalić umiejętność wyszukiwania istotnych informacji w tekstach źródłowych, opracowania planu pracy
i tworzenia wypowiedzi pisemnej na zadany temat i w zadanej formie.
Uczniowie klas IV – VI pod opieką pani Magdy Biniak redagowali wypracowanie pt.: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Gimnazjaliści wraz z panią Patrycja Cichy zmagali się z rozprawką na temat: Czy zgadzasz się z opinią, że Mowa jest źródłem nieporozumień?
Powstały piękne prace! Organizatorka miała nie lada kłopot z wytypowaniem tych najlepszych.

Poznajcie finalistów Szkolnego Konkursu Literackiego 2014/2015



 Finaliści II etapu edukacyjnego:
I miejsce – Konrad Wasiek, kl. V
II miejsce – Wiktorian Zygalski, kl. VI
III miejsce – Dawid Wittchen, kl. V
Wyróżnienie – Marcin Walkowiak, kl. VI

 Finaliści II etapu edukacyjnego:
I miejsce – Kacper Lórych, kl. I g
II miejsce – Norbert Poniży, kl. I g
III miejsce – Katarzyna Bajonczak, kl. II g
Wyróżnienia – Blanka Laskowska, kl. II g i Marek Nowicki, kl. III g

Zwycięzcy otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody książkowe, w postaci gier oraz długopisy i flamastry.




Gratulujemy!!!



Poznajcie wypowiedzi pisemne zdobywców I miejsc:

Praca Konrada Waśka:


„Przyjaciele” to wiersz napisany przez Adama Mickiewicza. Poznajemy w tym utworze dwoje przyjaciół, którzy mieszkają w „oszmiańskim powiecie”; są to Leszek i Mieszek.
Chłopcy bardzo się lubią. Dzielą się wszystkim, wszędzie chodzą razem, „z tych, co to: gdzie ty, tam ja, co moje, to twoje”.
Z wiersza dowiadujemy się, że scenka rozgrywa się w lesie. Przyjaciele spacerując nagle spotykają groźnego niedźwiedzia. Leszek wspina się na szczyt drzewa, aby się chronić. Mieszek tego nie potrafi i zostaje na ziemi. Prosi Kuma o pomoc, ale nie otrzymuje pomocy. Zwierzę zbliża się do Mieszka, a ten mdleje ze strachu. Po chwili niedźwiedź odchodzi, bo pomyślał, że ofiara już od dawna nie żyje z powodu nieświeżego zapachu „który mógł być skutkiem strachu”. Po chwili Leszek zszedł z drzewa i zapytał kolegę o samopoczucie. Ten odrzekł mu, że poznał przysłowie niedźwiedzie…
W tym wierszu widzimy, że Leszek nie jest dobrym kolegą. To tchórz, ponieważ zostawia towarzysza w niebezpieczeństwie. Bardzo ważne okazują się słowa niedźwiedzia, że „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Leszek nie okazał się prawdziwym przyjacielem, bo nie udzielił pomocy Mieszkowi.

Praca Kacpra Lórycha


Zastanawiałem się nad stwierdzeniem, że „Mowa jest źródłem nieporozumień” i myślę, że jest warte omówienia. Mowa jest bardzo ważnym środkiem przekazywania informacji. Dzięki mowie zdobywamy wiedzę, wymieniamy doświadczenia, zwierzamy się… Jednak czasem jedno słowo może doprowadzić do niewyobrażalnych szkód.
Myślę, że źle odebrane słowo może zniszczyć nawet najtrwalszą przyjaźń. Także z książki „Mały Książę” wynika, że wypowiedziane przez lisa słowa są inaczej odebrane przez Małego Księcia. Lis na szczęście wyjaśnił Księciu, że „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Brzydkim źródłem nieporozumień jest plotka. Ludzie dość chętnie przekazują sobie nieprawdziwe historie. Rozpowiadają jakieś domysły czy niesprawdzone informacje. Może do spowodować, ze kogoś się urazi, niesłusznie posądzi…

Człowiek nie jest idealny i zdarza mu się powiedzieć coś niewłaściwego. Dlatego trzeba trzymać język na wodzy i uważać na słowa. Mowa może być bardzo niebezpiecznym narzędziem komunikacji.