Na początku października nasi nauczyciele
dostali możliwość wzięcia udziału w konkursie „Kropelka do Kropelki” organizowanym
przez Wydawnictwo M&M Consulting przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wybrani nauczyciele mogli
opracować scenariusz zajęć na temat ochrony wód i racjonalnego gospodarowania
zasobami wodnymi. Do konkursu przystąpiły dwie nauczycielki: Pani Anna
Łoniewska i Pani Izabela Kmiecik.
25 listopada na stronie internetowej: http://ekoedukator.pl/kropelka-do-kropelki-wyniki-konkursu-2/ zostały ogłoszone wyniki konkursu. Pani Izabela Kmiecik
zdobyła II miejsce w kategorii zajęć z Przyrody. W załączniku dołączamy
scenariusz zajęć, który zdobył tą właśnie wysoką pozycję.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim
I.
INFORMACJE OGÓLNE:
1. Imię i nazwisko prowadzącego: Izabela
Anna Kmiecik
2. Przedmiot: Przyroda
3. Temat zajęć: Magiczna
woda
4. Klasa: piąta
– II etap edukacyjny
5. Czas
trwania: 45 minut
II. PLANOWANY PRZEBIEG I STRUKTURA ZAJĘĆ:
Cel ogólny:
Zapoznanie z podstawowymi
właściwości wody i sposobami ich weryfikacji.
Cele szczegółowe:
- uczeń rozpoznaje stany
skupienia wody,
- uczeń zna skład
chemiczny cząsteczki wody,
- uczeń opisuje
podstawowe właściwości cząsteczkowe 3 stanów skupienia wody,
- uczeń omawia wpływ
temperatury na stan skupienia i właściwości wody,
- uczeń identyfikuje
doświadczanie istnieje napięcia powierzchniowego i zna sposoby jego obniżania,
- uczeń wykonuje
doświadczenie potwierdzające istnienie ciśnienia hydrostatycznego.
Metody:
- pogadanka,
- burza mózgów,
- doświadczenie,
- inscenizacja,
- działania praktyczne.
Formy:
- praca grupowa,
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Przebrania dla dzieci,
lód, woda, 5 przeźroczystych szklanek, szklana bagietka, czajnik elektryczny,
lodówka przenośna, farby plakatowe (ew. akwarele), konfetti (z dziurkacza),
miska, detergent (płyn do mycia naczyń), butelki plastikowe (około 5 litrowe),
duże puste akwarium (około 30 litrowe), lusterko, tablica multimedialna, laptop,
prezentacja PowerPoint.
Szczegółowy przebieg
zajęć:
Faza przygotowawcza:
1.
Przywitanie,
2.
Sprawdzenie
obecności.
3.
Pytanie do
uczniów:
Burza mózgów, pogadanka
Czym jest woda i czy jest człowiekowi niezbędna do
życia?
4.
Zapisanie tematu
lekcji.
Faza realizacyjna:
1.
Jak zbudowana jest
woda?
Pogadanka, burza mózgów.
Krótki wstęp teoretyczny: Woda (jak każda substancja)
zbudowana jest z bardzo małych części, jakimi są cząsteczki. Cząsteczka wody
zbudowana jest z wodoru i tlenu – rysunek cząsteczki na tablicy multimedialnej
(prezentacja: zał. 1). Wzajemne relacje między cząsteczkami wpływają na stan
skupienia wody.
·
Przebrane dzieci
biegają po klasie truchtem – tak obrazuje się szybkość cząsteczek
w parze wodnej (lotnym stanie wody).
w parze wodnej (lotnym stanie wody).
·
Dzieci stoją i
bujają się szybko – tak obrazuje się szybkość cząsteczek w cieczy wodzie (stan
ciekły).
·
Dzieci stoją,
trzymają się za ręce i delikatnie się bujają – obrazowanie uporządkowania w
lodzie (stan stały wody)
Pytanie do uczniów: W ilu stanach skupienia może występować woda i jak szybko poruszają się
cząsteczki w danych stanach skupienia?
Uczniowie: Woda
występuje w trzech stanach skupienia. W gazie, parze wodnej, cząsteczki
poruszają się szybko i bez ustalonych kierunków. W cieczy, cząsteczki ułożone
są równo od siebie i poruszają się wolniej niż w gazie. W stanie stałym,
lodzie, cząsteczki poruszają się bardzo wolno.
2.
Jakie właściwości
może mieć woda?
Krótki wstęp teoretyczny (podczas oczekiwania na zimną
wodę): Woda w obrębie jednego stanu skupienia może mieć różne właściwości.
Ciepła woda może mieć mniejsza gęstość niż zimna woda.
Przygotowujemy dwie szklanki z wodą, po ok 100ml wody
w każdej szklance. Do jednej szklanki dodajemy trochę sproszkowanej farby w
niebieskim kolorze, do drugiej w kolorze czerwonym. Jedną szklankę wkładamy do
zamrażarki na około 15minut, a drugą wykładamy na ciepły kaloryfer. Następnie
przelewamy wodę z ciepłej szklanki do zimnej – delikatnie, najlepiej wzdłuż
szklanej bagietki (prezentacja: zał. 1).
Obserwacja: kolory wody się nie mieszają, powstają
dwie warstwy – niebieska (od dołu)
i czerwona (od góry).
i czerwona (od góry).
Pytanie do uczniów: Co się stało, że obie wody się nie zmieszały?
Uczniowie: Ciepła
woda ma mniejszą gęstość niż woda zimna, dlatego ciepła woda wypłynęła na
powierzchnię. Delikatne wlewanie ciepłej wody do zimnej zapobiegło mieszaniu
się obu wód o różnych temperaturach.
3.
Jak zmienić stan
skupienia wody?
Uczniowie wylewają wodę do trzech szklanek. Wodę z
jednej szklanki wlewają do czajnika elektrycznego, do drugiej szklanki wkładamy
kilka kostek lodu z lodówki, a trzecią szklankę z wodą pozostawiamy bez zmian.
Włączamy czajnik elektryczny, obserwujemy co dzieje się z wodą – zaczynają
pojawiać się pęcherzyki powietrza, a następnie woda zaczyna wrzeć. Przykładamy
lusterko nad parę wodą – gaz zaczyna się skraplać do wody. Obok stawiamy
szklankę z lodem z lodówki.
Pytanie do uczniów: Co wpływa na stan skupienia wody?
Uczniowie: Temperatura,
w której woda się znajduje.
Pytanie do uczniów: Jak nazywają się podstawowe procesy zachodzące w wszystkich próbkach
wody?
Uczniowie: Proces
przechodzenia z cieczy w gaz to parowanie, z gazu w ciecz – skraplanie,
z cieczy w stan stały – krzepnięcie, z stanu stałego w ciecz – topnienie.
z cieczy w stan stały – krzepnięcie, z stanu stałego w ciecz – topnienie.
4.
Czy woda się lepi?
Uczniowie wkładają ręce do miski z wodą. Obserwacja:
nasze ręce stają się mokre, a woda spadają z nich tworzy regularne krople,
które odrywają się z powierzchni ręki.
Do miski wsypujemy przygotowane wcześniej konfetti z
dziurkacza. Obserwacja: konfetti pływa po powierzchni wody.
Pytanie do uczniów: Jak to się dzieje, ze konfetti pływa po powierzchni wody, a nie tonie
od razu po wpadnięciu do wody?
Uczniowie: Na
powierzchni wody znajduje się delikatna warstwa, która nie pozwala drobinkom
konfetti od razu zatonąć.
Pytanie do uczniów: Jak nazywa się ta warstwa?
Uczniowie: Jest
to siła napięcia powierzchniowego.
Pytanie do uczniów: Czy łatwo takie siły przerwać?
Wlewamy do miski z wodą parę kropel detergentu i
delikatnie mieszamy, nie tworząc piany. Wsypane konfetti po chwili tonie w
wodzie.
Uczniowie: Napięcie
powierzchniowe można obniżyć przerwać dodając odrobiny detergentów.
Pytanie do uczniów: Gdzie człowiek wykorzystuje
obniżanie napięcia powierzchniowego przez detergenty?
Uczniowie: Człowiek
obniża napięcie powierzchniowe podczas prania ubrań i podczas mycia się.
5.
Jaką siłę ma woda?
Przygotowujemy puste akwarium. Dwie butelki dziurawimy
gwoździem, w jednej robimy ok 6 dziur na jednym poziomie około 10 cm od dna
butelki, a w drugiej robimy około 6 dziur wzdłuż butelki (prezentacja: zał. 1).
Zaklejamy dziury w butelkach taśmą klejącą i wkładamy obie butelki do akwarium.
Następnie do obu butelek wlewamy wodę. Odklejamy taśmę klejącą. W butelce
pierwszej woda wylewa się równomiernie z każdej dziurki, natomiast
z butelki drugiej woda wylewa się z różną siłą z różnych dziurek.
z butelki drugiej woda wylewa się z różną siłą z różnych dziurek.
Pytane do uczniów: Czy
woda ma taką samą siłę w każdym miejscu?
Uczniowie: Woda
ma różną siłę w różnych miejscach.
Pytanie do uczniów: Gdzie woda ma najmniejszą siłę w butelce z różną wysokością dziur?
Woda ma najmniejsza siłę w górnych dziurkach, a
największą w dolnych dziurkach.
Teoria: Woda na różnych poziomach może mieć różną
siłę. Ta siła wody to inaczej ciśnienie hydrostatyczne. Im głębiej woda sięga,
tym w danym miejscu ma większe ciśnienie hydrostatyczne. Woda w butelce z
dziurkami na jednym poziomie wypływa z taką samą siłą, ponieważ ma ona w każdym
miejscu takie samo ciśnienie hydrostatyczne. Zasada jest więc prosta: im
głębiej, tym większe ciśnienie atmosferyczne panuje w danej głębokości.
Faza podsumowująca:
1.
Uczniowie piszą na
karteczkach:
Jakie poznałem/am dzisiaj
właściwości wody?
a)
Woda występuje w
trzech stanach skupienia, a to w jakim stanie się znajduje, zależy od
temperatury w jakiej znajduje się woda. Temperatura wpływa na prędkość
poruszania się cząsteczek wody;
b)
Na powierzchni
wody znajduje się siła napięcia powierzchniowego, która tworzy delikatną błonę,
c)
Ciśnienie
hydrostatyczne zależy od danej głębokości w danym miejscu: im głębiej, tym
ciśnienie atmosferyczne jest większe.
2.
Omówienie wniosków
klasy, zwrócenie uwagi na najważniejsze wnioski z lekcji.
3.
Ocena pracy
uczniów:
a)
Przyznanie osobom
pomagającym w doświadczeniach - plusy (motywce – naklejki w kształcie
cząsteczki wody), a osobom najbardziej aktywnym – oceny bardzo dobre z
aktywności,
b)
Podsumowanie
postawy klasy,
4.
Pożegnanie.
Bibliografia:
- informacje własne,
- zasoby internetowe.
Załącznik 1. Prezentacja PowerPoint