24.06.2015

Treningi pływackie przygotowujące do udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych


Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych biorą udział oraz zdobywają medale każdego roku w zawodach Olimpiad Specjalnych w pływaniu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich ciężka praca na zajęcia z pływania, które odbywają się zarówno na basenie szkolnym, jak i miejskim. Treningi są o tyle trudniejsze, iż wymagają zdecydowanie dłuższego czasu poświęconego na oswajanie z wodą oraz na naukę samego przemieszczania się w wodzie (tzw. pływanie elementarne). Jednak dzięki ciężkiej i regularnej pracy nasi podopieczni odnoszą sukcesy. Treningi odbywają się minimum raz w tygodniu w małych grupach (do 5 osób maksymalne). Grupy są podzielone według poziomu umiejętności zawodników.
Trener na początkowych zajęciach zwraca uwagę na poprawne oswojenie ze środowiskiem wodnym zawodników. Z tego powodu wprowadza się wiele ćwiczeń polegających na zanurzaniu twarzy, uszu oraz całej głowy pod powierzchnią wody. Następnie przechodzi się do ćwiczeń mających na celu prawidłowe wypuszczanie powietrza pod wodą i nabierania go nad wodą. Gdy te elementy zawodnicy mają już za sobą, zaczynają się zajęcia dotyczące przyjmowania prawidłowej pozycji ciała do pływania na grzbiecie kraulem. 

Wiele zajęć jest poświęconych leżeniu na plecach w wodzie oraz wykonywaniu ślizgów w wodzie, co ma na celu przyzwyczajenie ucznia do uczucia, które będzie mu towarzyszyć podczas pływania.


Po nauce leżenia w wodzie zaczynają się zajęcia dotyczące właściwej pracy nóg podczas pływania. Na początek jest to ruch naprzemianstronny wprowadzający do kraula. Gdy zawodnik opanuje pracę nóg, przechodzi do nauki pracy rąk. Wtedy trener zaczyna wprowadzać ćwiczenia koordynacji ruchowej w celu połączenia ruchu nóg oraz rąk.

Zawodnicy uczą się kraula na grzbiecie jako pierwszego stylu pływackiego, jednak niektórzy, mimo wielu treningów, chętniej pływają „pieskiem” i stylem dowolnym.  Uczniowie naszej szkoły łatwiej przyswajają techniki kraula niż stylu klasycznego czy też motylkowego. Preferują ten styl i wolą w nim startować na zawodach Olimpiad Specjalnych.
Oprac. Tomasz Peciak