8.10.2014

Spokojna Szkoła





Nie da się ukryć, że za oknami robi się coraz bardziej jesiennie. 
W naszej szkole słońca we wrześniu i październiku nie brakowało, a to za sprawą programu „Spokojna Szkoła” i jego logo – uśmiechniętego słoneczka. 
Uczniowie klas I – III zostali włączeni do grona uczestników programu, którego celem jest promowanie postawy koleżeńskiej, pokojowego rozwiązywania konfliktów oraz szacunku dla każdego.

Pierwsze zajęcia pod hasłem „Poznaję innych wokół mnie” odbyły się w dwóch grupach. Klasy II i III szkoły podstawowej pod okiem szkolnego psychologa  brały udział w zabawach, które pozwoliły im lepiej się poznać. Zauważyli, ile mają ze sobą wspólnego, a przede wszystkim dobrze się bawili ze swoją klasą w atmosferze wzajemnego szacunku i zachowywania reguł. Uwieńczeniem zajęć było stworzenie klasowego portretu – każdy z uczniów wylosował jedną część ciała, którą następnie przykładał do kartki i odrysowywał. Klasowy ludzik stopniowo pojawiał się na papierowym arkuszu. Kiedy gotowe miał już głowę, włosy, szyję, ręce, stopy, brzuch i nogi, zawisnął w sali 37.

Druga grupa, czyli pierwszoklasiści, na swoich zajęciach mieli okazję zintegrować się jako klasa. Ćwiczenia wykonywane w parach dały dużo radości i pozwoliły spróbować swoich sił. Bawiliśmy się w przepychanie kamieni, wiosłowanie i walki kogutów. Dbaliśmy o to, by podczas zabawy pamiętać o zasadach, by nikomu nie stała się krzywda. Było też zadanie plastyczne – narysować promienne i uśmiechnięte słoneczko – logo programu „Spokojna Szkoła”. Efekty możecie podziwiać na szkolnej gazetce.



Za zaangażowanie i przestrzeganie ustalonych reguł podczas wspólnej zabawy wszyscy uczestnicy zostali odznaczeni medalami z logo programu. Jeszcze do końca dnia dumnie nosili je na piersi :)


Już wkrótce kolejne spotkania, które dotyczyć będą przyjaźni, nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji. Mam nadzieję, że im również towarzyszyć będzie dobra zabawa.


                                                                                                                                           oprac. Marcelina Szemberg